wtorek, 3 lutego 2015

"Fizyczna przemoc w rodzinie - czyli o członkach rodziny, którzy są workami treningowymi"

Czym jest przemoc fizyczna?

Przemoc fizyczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia przy użyciu siły fizycznej. 

Czym jest przemoc fizyczna w rodzinie?

Przemoc w rodzinie to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody. W relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą. Ofiara jest zazwyczaj słabsza, a sprawca silniejszy.

Jakie są przyczyny powstawania przemocy w rodzinie?

1. Czynniki biologiczne (temperament, uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego, urazy, organiczne uszkodzenia mózgu- trudności adaptacyjne człowieka, padaczka skroniowa- napady niosą za sobą stany zmienionej świadomości, amnezje, agresywne i impulsywne zachowania);
2. Czynniki psychologiczne (zaburzenia osobowości- osobowość nieprawidłowa, charakteropatie, zaburzenia kontroli emocjonalnej i kontroli zachowań, stres, frustracja, silne negatywne emocje, chłód emocjonalny, przeżycia traumatyczne- np. bycie ofiarą, świadkiem przemocy);
3. Czynniki środowiskowe ( niski status socjoekonomiczny, izolacja społeczna rodziny, stres związany z brakiem zatrudnienia, itp.);
4. Czynniki społeczno-kulturowe (przemoc jako wzorzec przekazywany z pokolenia na pokolenie- np. koncepcja przemocy jako władzy patriarchalnej- przemoc jako forma kontrolowania, wymuszania posłuszeństwa, akceptowane narzędzie, którym mogą posługiwać się zwykle mężczyźni);
5. Substancje chemiczne (alkohol, narkotyki- wyzwalają agresję, stymulują i pobudzają do działania, jednocześnie osłabiając zdolność do samokontroli).


Skutki przemocy w rodzinie:

1. Wszystkie zdarzenia i przejścia związane z wystąpieniem przemocy powodują psychiczny uraz. Występuje wówczas Zespół Stresu Pourazowego (PTSD). Może być on efektem jednorazowego wydarzenia lub też konsekwencją powtarzającej się spirali przemocy, wielokrotnych nadużyć i aktów (przy czym urazy te będą różnić się formą oraz trwałością).
2. Osoby będące ofiarami przemocy charakteryzują się nadmierną czujnością, zewsząd wyczekują sytuacji zagrożenia, są nadmiernie pobudzone, czego efektem są również koszmary senne oraz dolegliwości psychosomatyczne. Takie traumatyczne wydarzenia mogą również niszczyć kontakty społeczne, przyjaźń oraz miłość i przywiązanie do rodziny. Występuje również często pewna ambiwalencja w stosunku do osób krzywdzących: od wycofywania się do rozpaczliwego poszukiwania kontaktu z taką osobą. System obronny ofiary zwykle załamuje się, staje się ona bezbronna i uległa, towarzyszy jej poczucie zniechęcenia, zmęczenia fizycznego i psychicznego oraz rezygnacji we wszystkich sferach życia. Mogą również wystąpić stany tzw. zawężenia, czyli stany zmiany świadomości (stan ten jest swojego rodzaju ucieczką przed rzeczywistością), które przypominają trans hipnotyczny. Występuje wówczas rezygnacja, obniżenie inicjatywy oraz krytycznego osądu, oderwanie od rzeczywistości, a nawet zmiany w odczuwaniu (odrętwienia) oraz zaburzone poczucie rzeczywistości (czasu, miejsca, depersonalizacje). Osoby, które doznały przemocy przejawiają również zaburzenia regulacji emocji. Nie radzą sobie z wybuchami agresji, występowaniem gniewnych dysforii, innym razem natomiast wyrażają niechęć do jakichkolwiek form przemocy. Towarzyszy im również wzmożone napięcie oraz nerwowość. Objawy te nasilają się i utrwalają w sytuacji powtarzających się napadów i aktów przemocy.

3. Oddzielną pracą można by objąć zespół negatywnych konsekwencji przemocy stosowanej wobec dziecka. Jest to szczególny przypadek przemocy, gdyż wydarzenia z dzieciństwa mają ogromne znaczenie dla całego życia człowieka. Wpływają na rozwój dziecka, umiejętność współżycia z innymi i budowania bliskich intymnych relacji. Dzieciństwo jest również okresem podczas którego kształtuje się nasza osobowość, rozwija emocjonalność i style zachowania. Wszystkie negatywne wydarzenia i urazy uniemożliwiają prawidłowy rozwój, prowadząc dziecko na obszary patologiczne. Szczególnie negatywne znaczenie ma tu ponadto przemoc seksualna. 

PRZEMOC FIZYCZNA WYSTĘPUJĄCA W RODZINIE JEST TRAGICZNA W SWYCH SKUTKACH. NIESTETY WIELE KOBIET I DZIECI MILCZY, NIE ZWIERZA SIĘ NIKOMU, NIE MÓWI CO DZIEJE SIĘ W ZACISZU PRZYSŁOWIOWYCH CZTERECH DOMOWYCH ŚCIAN. JEST TO SWEGO RODZAJU TEMAT TABU. POWINNIŚMY PRZERWAĆ ZMOWĘ MILCZENIA I ROZPOWSZECHNIAĆ WIEDZĘ NA TEN TEMAT ORAZ UŚWIADAMIAĆ OSOBY NA KTÓRYCH PRZEMOC JEST STOSOWANA, ŻE JEST WYJŚCIE Z TAK OWEJ SYTUACJI. PRZEMOC JEST PRZESTĘPSTWEM! NIKT NIE MA PRAWA ROBIĆ Z WAS WORKÓW TRENINGOWYCH! JESTEŚCIE LUDŹMI I MACIE PRAWO GODNIE ŻYĆ!5 komentarzy:

 1. Kochana jak zawsze podczas czytania twoich postów mam gęsią skórkę na ciele ,tyle przemocy jest na świecie ,nie potrafię tego zrozumieć .Jak można krzywdzić kogoś kogo się kocha lub kochało .Dlaczego te relację tak szybko ulegają zmianie ,przemoc w rodzinie idzie w obie strony czasami sprawcą potrafi nawet być kobieta ,nie tylko mężczyzna -tak to prawda.Nie tylko milczą kobiety ,dzieci ,mężczyżni,ale i społeczeństwo ,nikt nie ma ochoty być świadkiem np; w sądzie, ale wiecie co mnie zaskakuję i wkurza że opowiadać po ludziach czy to w sklepie czy na ulicy że byli świadkiem takiej przemocy ,że w ty domu tak i tak się dzieje,albo co tam u nich sie kochana wczoraj działo ,krzyki ,przekleństwa,alkohol,rękoczyny itp .Przecież nikt nie karze im ingerować samemu są od tego władze i różne tel zaufania lub chodzby nawet MOPS .Wystarczy jeden telefon jeśli takie sytuację w danej rodzinie naprawdę powtarzają się każdego dnia ,każdej nocy ,widzimy że ofiara ma siniaki,zadrapania itp .Reagujmy .To już nie jest żaden problem ,wtedy lubią dzielić się nowinkami wśród sąsiadów ,a w sądzie to nie powiedzieli by nic -milczą -.Dopiero kiedy rzeczywiście dojdzie do jakiejś tragedii potrafią opowiadać przed kamerami telewizyjnymi -że próbowali ,że nie widzieli ,że nie słyszeli ,że to taka dobra rodzina a np;o oprawcy że on jakiś taki podejrzany się wydawał ,albo to wogóle się nie kłaniał i nigdy nie widziała go z rodziną albo odwrotnie .Dlatego po co to wszystko ludzie maja totalną znieczulicę ,a sami nie wiedzą co ich w życiu czeka .Tak jak napisałaś każdy ma prawo do godnego życia i do bycia szczęśliwym !!!!!!!!!!!.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Ta ochrona społeczna , byłaby niekiedy kluczowa, jednakże jest jej brak :( Trzeba o tym mówić, nie pozostawiać tematu nietkniętym. A jeśli widzimy, że coś gdzieś, u kogoś jest nie tak, naszym obowiązkiem jest pomóc a nie bezczynnie patrzeć.

   Usuń
 2. Ja poznalam przemoc psychiczną żyjąc z mężem ale uciekłam od niego na zawsze .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słusznie zrobiłaś. Tacy ludzie niestety się nie zmieniają. A nie można poświęcać siebie i dzieci dla dobra kogoś , kto dobra sobą nie reprezentuje.

   Usuń
 3. Ja poznalam przemoc psychiczną żyjąc z mężem ale uciekłam od niego na zawsze .

  OdpowiedzUsuń