poniedziałek, 9 lutego 2015

"Jak uchronić dziecko przed narkotykami?"

Wiele matek zadaje sobie to pytanie. Wiele matek nie wie co robić , aby uchronić swoje dziecko przez narkotykami. Czy jest w ogóle taka możliwość? Czy można uchronić dziecko przed zażywaniem narkotyków i innych substancji psychoaktywnych?

Drodzy rodzice... Jest kilka sposobów na to aby postarać się wychować dziecko tak, aby nie sięgnęło po takowe środki. Jednakże to nie wychowanie, w takowych okolicznościach, jest kluczową sprawą. Dziecko w wieku dojrzewania nie liczy się w głównej mierze ze zdaniem rodziców. Dziecko w tym wieku przede wszystkim liczy się ze swoim otoczeniem, kolegami i koleżankami ze szkoły, kliki czy paczki. To właśnie towarzystwo w jakim obraca się twoje dziecko ma główny wpływ na to czy zapali pierwszego papierosa, czy wypije pierwsze piwo, czy weźmie pierwszy narkotyk... 

A więc co maja robić rodzice?

Przede wszystkim powinniście , w sumie już od najmłodszych lat, rozmawiać z dzieckiem. Rozmowa z dzieckiem kształtuje wasze kontakty. Nie mówię, o tym aby być przyjaciółką/ przyjacielem własnego dziecka, ponieważ rodzic musi być rodzicem. Chodzi mi o to aby pytać dziecko: Jak było w szkole? A dlaczego dostałeś jedynkę? Z czym sobie nie radzisz? itp/itd Jeśli od małego nauczysz dziecko rozmowy ze sobą, ono popadnie w nawyk rozmowy z Tobą. Dobry kontakt z rodzicem skutkuje zwierzeniami dziecka. A zwierzenia dziecka skutkują dobrymi radami od rodziców, np. radami na temat tego czym są narkotyki oraz jakie są skutki ich zażywania. 
Kolejną sprawą jest przekazywanie dziecku odpowiednich wartości. Dziecko musi wiedzieć co jest dobre a co złe i nie dowiadywać się tego od kolegów czy koleżanek ale właśnie od rodziców. Musicie uświadomić dziecko jak prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie , jakie są zasady życia społecznego. To wasz obowiązek! 
Następną sprawą jest Wasza świadomość i wiedza na temat narkotyków oraz ich działania i skutków jakie powodują. Nie możecie rozmawiać z dzieckiem na temat na który nie macie pojęcia. Powinniście zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat. 


Podstawowa wiedza na temat narkotyków:

Narkotyki dzielimy na dwa rodzaje:
1) twarde - amfetamina, metaamfetamina, heroina, kokaina,wszelakie tabletki np. ekstazy;
2) miękkie - marihuana i haszysz. 
Najczęściej zażywane z narkotyków twardych wśród polskiej młodzieży to amfetamina oraz metaamfetamina. Wyglądają podobnie. Amfetamina jest to biały proszek, lekko żółtawy, pachnący moczem. Metaamfetamina jest to biały proszek z drobinkami szkła. Obydwa narkotyki pobudzają. Nie chce się po nich ani spać ani jeść. Organizm otrzymuje po nich "zastrzyk" energii. Źrenice po zażyciu tych narkotyków są powiększone. Kiedy przestają działać przychodzi tzw potocznie "zjazd". Jest to pragnienie przez nasz organizm kolejnej dawki narkotyku, jeśli jednak nie zostaje ona dostarczona organizm się oczyszcza , a osoba mająca "zjazd" jest nerwowa, wrażliwa na dźwięki, agresywna, itp. Najczęściej zażywane narkotyki, jeśli chodzi o rodzaj narkotyków miękkich,to marihuana. Jest zielona o bardzo intensywnym zapachu. Marihuana służy do palenia. Młodzież miesza ją z tytoniem i pali w tzw "lolku", czyli samorobnie "skręconym" papierosie, stosują do tego gilzy lub bletki lub palą ją w lufce. Marihuana powoduje krótko trwający stan euforii. Człowiek czuje się po tym trochę jak pijany. Zazwyczaj powoduje ogromną chęć do śmiechu jednakże niekiedy powoduje kilkugodzinne popadnięcie w stan depresyjny, czasem wywołuje zwidy. Kiedy narkotyk przestaje działać osoba zażywająca go musi to po prostu odespać , więc dopada ją ogromna chęć snu.2 komentarze:

  1. Ja pare razy brałam twarde ale jakoś mi przeszło bo wszystko dobre do czasu aż znika efekt działania później masakra i to nie dla mnie i na pewno synowi będę tłumaczyć że narkotyki są źle. MMMucha

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, trzeba tłumaczyć dziecku, tym bardziej kiedy samemu popełniło się ten błąd ...

      Usuń