środa, 11 lutego 2015

"Jak wytłumaczyć dziecku czym jest śmierć?"

Śmierć jest ciężkim tematem dla każdego z nas. Dorośli ludzie uciekają od tego tematu, próbują nie mówić ani nie myśleć o śmierci. Jest to swego rodzaju temat tabu. Ciężko nam rozmawiać o śmierci ale przychodzi czas kiedy musimy podjąć rozmowę z dzieckiem na ten temat. I co wtedy? Jak to wytłumaczyć? 

Dziecko zaczyna interesować się tematem śmierci w okresie rozwijania wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia, czyli mniej więcej od 4 roku życia. Jedynym sposobem na właściwe przekazanie dziecku wiedzy na temat śmierci jest szczera rozmowa. Nie możemy ukryć tego tematu przed dzieckiem, nie możemy milczeć na pytania dziecka na ten temat. Naszym obowiązkiem jest właściwe przekazanie dziecku wiedzy na ten temat. Jeśli nie wytłumaczymy dziecku, że każdy byt ludzki ma swój początek i koniec to dziecko może mieć z akceptacją zjawiska śmierci w późniejszym okresie swojego życia, co skutkuje również pretensjami do rodziców o nieprzekazaniu prawdy w tym temacie. 

Więc jak przekazać dziecku wiedzę na temat śmierci tak, aby zrobić to właściwie?

1) Najlepiej przekazać dziecku wiedzę o śmierci w nawiązaniu do swoich przekonań religijnych, czyli na przykład: Gdy mamusia umrze, to nie będzie mnie przy tobie kochanie. Moje życie tutaj na Ziemi dobiegnie końca i zacznę życie w niebie wśród aniołków i Boga. 
2) Kolejna sprawą jest wytłumaczenie dziecku etapów życia człowieka. Poczynając od narodzin kończąc na śmierci, dokładnie tłumacząc każdy etap rozwoju. Jest to wiedza niezbędna aby dziecko zrozumiało, że każdy człowiek ma swój początek i koniec. 
3) Następną sprawą jest to iż dziecko musi wiedzieć, że każdy umrze: mama, tata, babcia czy ukochany wujek. Tylko trzeba pamiętać aby wytłumaczyć dziecku, że mama i tata są zdrowi i nie musi się bać, ze z dnia na dzień przyjdzie śmierć. 
4) Świetną sprawą są ilustrowane książeczki pokazujące zagadnienia związane ze śmiercią. Są one przygotowane przez doświadczonych pedagogów i pomogą Wam rodzicom przeprowadzić dziecko przez trudną tematykę umierania. 
NIE BÓJCIE SIĘ ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM NA TEN TEMAT. JEST TO KOLEJNY KROK KTÓRY STAWIACIE NA DRODZE WYCHOWANIA SWOJEGO DZIECKA. PAMIĘTAJCIE, ŻE WYCHOWUJĄC MUSICIE PRZEKAZAĆ DZIECKU KAŻDY SKRAWEK SWOJEJ WIEDZY O ŚWIECIE TAK ABY WYPUŚCIĆ JE SPOD SWOICH SKRZYDEŁ PRZYGOTOWANE DO ZMIERZENIA SIĘ Z TRUDNOŚCIAMI ŻYCIA CODZIENNEGO...

4 komentarze:

  1. Trudny temat,. U nas już się pojawiał kilka razy, ale jednak trochę ciężko się rozmawia, niemniej nie można tego tematu unikać, szczególnie jak dziecko samo zadaje pytania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę pisać jako anonimowo bo używam Tel mojego faceta ale będę podpisywać M M Mucha.
    I nareszcie wiem jak mam kiedyś o tym rozmawiać z moim synem . Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń