wtorek, 3 marca 2015

"Stereotypy - błędne widzenie rzeczywistości"

Co to jest stereotyp?

Stereotyp jest to fałszywe i niedostatecznie uzasadnione przekonanie na temat pewnej grupy osób.

Przykładowe błędne stereotypy:

Jest wiele stereotypów na temat różnych grup społecznych. Przykładowe ogólnie znanie wśród polskiego społeczeństwa:

1. Młodzież - zła , niedobra, gniewna, itp 
- To, że w okresie dojrzewania część młodych ludzi przechodzi tzw bunt nie oznacza to, że wszyscy młodzi ludzie są źli i niedobrzy. A nawet jeśli wkroczą na złą drogę, często wyrastają ze złego towarzystwa i destrukcyjnych zachowań. Każdy może popełniać błędy! Nie można oceniać przez pryzmat dwóch młodocianych przestępców całej populacji młodzieży.

2. Kobieta - słaba płeć.
- A kto znosi kilku godziny poród? Podejrzewam, że większość mężczyzn by wymiękła. 

3. Ubóstwo - patologia. 
- Od kiedy skromne życie zalicza się do patologii? To, że ktoś korzysta z pomocy materialnej np. z MGOPS nie oznacza, że jest patologią. Czy to, że ktoś nie ma wystarczająco dużo środków materialnych na dostanie życie oznacza, że jest patologią? Oczywiście, że nie! Radzę spojrzeć na definicję patologii. 

4. Osoba pochodząca ze wsi - niewychowana, niewykształcona.
- Moim zdaniem ludzie ze wsi są bardziej pracowici, mili, pomocni, uczciwi niż ludzie pochodzący z miasta. 

5. Dziecko alkoholika - alkoholik.
- Jakbym słyszała moja mamę : "Toć nie bierz sobie tego chłopaka. Jego ojciec to jest pijak , a niedaleko pada jabłko od jabłoni! " Ja rozumiem, że takowa osoba się naoglądała w dzieciństwie i okresie dojrzewania wile przykrych rzeczy, przeżyła wiele czasem szokujących sytuacji, ale nie oznacza to, że będzie alkoholikiem jak jego rodzic! Każdy ma prawo do własnych wyborów, a alkoholizm to nie choroba przekazywana genetycznie, tylko choroba z wyboru.

6. Bezdomny - alkoholik, narkoman i brudas. 
- A pomyśleliście, że jeszcze miesiąc temu ten brudas miał dom, rodzinę i pieniądze? Może nagle jego firma zbankrutowała, żona go zostawiła, dzieci się na niego wypięły a on został sam, bez domu i rodziny, bez wsparcia i miłości? 

7. Kobieta nie potrafi prowadzić auta, to kobiety mają więcej wypadków drogowych.
- Jasne... Mężczyźni powodują więcej wypadków niż kobiety. Kobiety jeżdżą z niezwykłą ostrożnością i wyczuciem. 

8. Mężczyźni nie potrafią gotować.
- Cóż najbardziej mylne przekonanie, ponieważ najwięksi światowi kucharze to właśnie mężczyźni.

9. Blondynki są głupie. 
- Od kiedy to kolor włosów decyduje o ilorazie inteligencji?

10. Osoba posiadająca tatuaż - kryminalista. 
- Tatuaż posiada wiele ludzi w tym pedagodzy , uczeni, policjanci itp. To normalna sprawa, dla wielu upiększenie ciała, np. ludzie posiadający duże blizny robią sobie na niej tatuaż aby zakryć nieprzyjemnie wyglądającą bliznę. 

Podałam 10 , ale jest ich naprawdę wiele... Wielu ludzi usłyszy coś takiego, przekazuje to dalej nie sprawdzając "prawdziwości" danej teorii! Tak nie może być! Trzeba zdać sobie sprawę , że przez takie błędne ocenianie ludzi można kogoś głęboko skrzywdzić i urazić! 6 komentarzy:

 1. Hehe mogę powiedzieć tylko tyle,że zgadzam się z Tobą we wszystkim :) Od kiedy kolor włosów,status społeczny,miejsce zamieszkania czy wyznania religijne czynią z ludzi gorszych? Osądzają Ci,którzy widzą wszystko u innych tylko nie u siebie.Tak niestety było,jest i podejrzewam,że będzie zawsze,a szkoda :) Nieraz przegapimy tych ,którzy mogli być dla Nas kimś ważnym.Warto się nad tym zastanowić kiedy kogoś z miejsca skreślamy i osądzamy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mądrze napisane. Zgadzam się z tobą w 100-tu procentach!

   Usuń
 2. Wszystko co napisałaś kochana dotyczy codziennego życia i trudno to powiedzieć ,ale tak niestety jest .Znieczulica ludzka przechodzi obojętnie obok drugiego człowieka ,ja sama miałam jak dobrze pamiętam takie zdarzenie obecnie mój 28 letni brat choruje na padaczkę nie jest ona wrodzona tylko nabyta po ciężkim urazie głowy w wieku jeśli dobrze pamiętam 6 lat . Szłam z nim do sklepu po zrobionych zakupach ,nagle się żle poczuł ,oczywiście wiedziałam jak należy postąpić w czasie takiego napadu .Myślicie że ktoś mi pomógł nawet jak krzycząc że nie daje rady go utrzymać (masa w czasie napadu padaczki jest podobno 2 razy cięższa o wagi danej osoby ) wszyscy stali i gapili się ,ale nikt nic nie zrobił .Pamietam że ktoś z tłumu powiedział że jakiś pijok ma padaczkę alkoholową SZOK .Mój brat nie pali ,nie piję ,ale i tak została mu przyklejona etykieta !!! .Co zrobić jacy ludzie taki świat ,jaki świat tacy ludzie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak jest. Nikt nie wie dokąd zmierza ten świat, społeczeństwo z roku na rok zmienia się nieubłaganie ale czy na lepsze? :/ Dlatego sądzę że warto pisać na takie tematy aby każdy z nas zastanowił się nad tym jak i czy dobrze postępuje wobec innych ludzi...

   Usuń