sobota, 25 lipca 2015

"Jak pogodzić wiecznie kłócące się rodzeństwo?"

Mieć dwójkę dzieci i więcej to nie lada wyzwanie. Są takie rodzeństwa , które razem robią wszystko, o nic się nie kłócą , darzą się nie zwykłą akceptacją i miłością. Są również takie, które w ciąż się kłócą. O wszystko! O zabawki , o uwagę rodziców, o bajki , itp. Co jako rodzic mogę z tym zrobić? Jak zapobiec wiecznych kłótni swoich dzieci? O tym w dzisiejszym poście :) 

Po pierwsze kwestią bardzo istotną jest fakt , że nie można porównywać ze sobą dzieci. Każde trzeba traktować indywidualnie. O co chodzi? Jeśli głośno mówisz tekst typu: "Kaper jest taki grzeczny a ty taka nie dobra!" to w dziecku rodzi się zazdrość. Kiedy pojawia się zazdrość pojawia się i konkurowanie. A gdy pojawia się konkurowanie pojawiają się też konflikty.... 

Kolejna sprawa to taka iż warto uświadomić starsze rodzeństwo, że powinno uważać na młodsze i tak dalej. Lecz nie można robić czegoś takiego , że jak młodsze dziecko chce zabawkę którą bawi się starsze to mu zabieramy i dajemy młodszemu , bo "on jest mały". Przez takie zachowanie rodzica również rodzi się konflikt wśród rodzeństwa. 

Jeśli kłócą się o zabawkę - po prostu ją zabierz i schowaj. 

Ucz dzieci tłumaczenia się ze swoich zachowań przed Tobą, każde po równo , nie oceniając a łagodząc sytuację. 

Od małego wpajaj dzieciom iż agresja jest zła! 

Mów dużo o miłości i pokazuj ją . Dzieci widząc okazywanie pozytywnych uczuć u Ciebie zapragną Twoim przykładem okazywać ją innym. 

Pozdrawiam
Wasza
Żoną być

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz